tvoravia.sk - regionálna televízia

Nedeľa, 21.12.2014
Meniny má Bohdan

 

Aktuálne vysielame

Na tento deň nieje vystavený program

REGIÓN INFO - REGIÓN INFO

POČET VIDENÍ - 4238 Roháče | 08.04.2010

Brestovská jaskyňa zostáva uzavretá

Jaskyniari prednedávnom ukončili výskum v Brestovskej jaskyni, najväčšej oravskej jaskyne pod Roháčmi. Nachádza sa v blízkosti amfiteátra Podroháčskych folklórnych slávností. O jej sprístupnení verejnosti sa uvažovalo už v 70 rokoch minulého storočia.
Jaskyniari komplexne preskúmali chodby, ktoré majú spolu až 1890 metrov, a zistili mnohé zaujímavosti. Poznatky z výskumu sa zverejnili v publikácii Slovenský kras. Jaskyňou preteká Studený potok, na viacerých miestach sú sifóny, ktoré mohli pri výskume preskúmať len speleopotápači. Je významným zimoviskom viacerých druhov netopierov. Jeden z dôvodov, ktorý komplikuje sprístupnenie jaskyne verejnosti je, že ide o jedinečnú riečnu jaskyňu.
Prieskum bol prvým predpokladom pre otvorenie jaskyne. Presný termín je však zatiaľ stále nejasný. Speleológovia už majú za sebou prvé rozhovory na tému otvorenia Brestovskej jaskyne so Správou slovenských jaskýň. Sprístupnenie jaskyne by mali robiť ľudia so skúsenosťami v speleológii. Malo by ísť o turistické sprístupnenie s minimálnymi zásahmi do jej prostredia.
Konkrétne výsledky z rokovania zatiaľ nie sú, no predpokladám, že myšlienku je možné zrealizovať, dokonca aj v dohľadnej dobe,“ dodal riaditeľ.
 

AUTOR ČLÁNKU - J. Pallová, P. Pallo

Komentáre

Reklama

 

Chceli by ste mať na tomto mieste Vašu reklamu?

Volajte:

0905 - 571 618

píšte na: info@tvoravia.sk

Google

 

 Chceli by ste mať na tomto mieste Vašu reklamu?

Volajte:

0905 - 571 618

píšte na: info@tvoravia.sk